جلسه شورای هماهنگی زکات شهرستان...

جلسه با تلاوت آیاتی از کلام الله المجید آغاز شد؛ سپس جناب آقای مهندس سرچاهی مدیر محترم جهاد کشاورزی ضمن عرض خیر مقدم به مسئولین اجرایی امر زکات ، نکاتی را در این خصوص بیان فرمودند.
 در ادامه جلسه  ریاست محترم کمیته امداد امام خمینی(ره)  شهرستان جناب آقای عبداللهی هم ضمن تشکر از برگزاری این جلسه به شرح مبسوط نحوه جمع آوری و مصرف زکات استان پرداختند و بعد از ایشان جناب حجت الاسلام خانی کارشناس اجرایی زکات شهرستان هم به ایراد سخنانی پرداخته و بر لزوم همکاری و هماهنگی بیش از پیش بین اعضای شورای زکات شهرستان تأکید کردند.
 در ادامه حجت الاسلام خانی گفت: «زکات امر مهمی است که اگر درست مدیریت شود توان تأمین کامل نیاز فقرا و مستمندان را خواهد داشت و در این خصوص به روایت صحیحه امام صادق(ع) پرداخت که: ان الله عز و جل فرض للفقرا فی اموال الاغنیاء ما یکتفون به و لو علم ان الذی فرض لهم لا یکفیهم لزادهم و انما یؤتی الفقراء فیما اوتوا من منع من منعهم حقوقهم لا من الفریضه؛ همانا خداوند تبارک و تعالی برای فقرا در اموال اغنیاء سهمی گذارده است که جوابگوی نیاز آنها می باشد و اگر می دانست که جوابگو نیست آنرا بیشتر قرار می داد لذا اگر فقرای نیازمند وجود دارند، به جهت زکات نیست بلکه مشکل را افرادی بوجود آورده اند که [به انحاء مختلف] منع زکات، به فقرا کرده اند.
حجت الاسلام خانی عنوان نمودند : همه دست اندرکاران امر زکات باید خوف این را داشته باشیم که نکند مصرف اصلی زکات که فقرا و نیازمندان می باشند مورد غفلت واقع شود و در جایی که هنوز فقیری وجود دارد زکات، صرف ساخت حسینیه و امثال آن شود. لذا باید تلاش گردد دستور العمل ها اگر نقصی هم دارند منعکس گردند و مورد بررسی بیشتر قرار گیرند تا زکات به صاحبان اصلی آنها برسد.
در ادامه این جلسه ریاست محترم کمیته امداد امام خمینی(ره) شهرستان جناب آقای عبداللهی هم ضمن تشکر از برگزاری این جلسه به شرح مبسوط نحوه جمع آوری و مصرف زکات استان پرداختند .
در نهایت، این جلسه با مصوبات ذیل به پایان رسید:

مصوبات جلسه
1. مقرر گردید از مدیرعاملان موتور پمپ ها به همراه مسؤل ستاد زکات شهرستان دعوت به عمل آید ودر این خصوص صحبت شود.
2. مقرر گردید دوره آموزشی در خصوص مباحث زکات در محل مدیریت جهاد کشاورزی برگزار گردد.
3. مقرر گردید مسئولین مراکز جهاد کشاورزی همزمان با برگزاری کلاسهای آموزشی به مدت ۱۵ دقیقه در کارگاه های آموزشی از مسئول زکات شهرستان دعوت به عمل آورند تا مباحث زکات برای کشاورزان تبیین گردد.