بشرویه حائز رتبه نخست تولید خاکشیر است

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی مدیر جهاد کشاورزی بشرویه با بیان اینکه پیش بینی می شود امسال 120 تن خاکشیر از مزارع شهرستان برداشت شود گفت: بشرویه رتبه نخست تولید خاکشیر را در خراسان جنوبی دارد.

به گفته مدیر جهاد کشاورزی شهرستان بشرویه: امسال 210 هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت خاکشیر است و 430 کشاورز در زمینه تولید این محصول فعالیت دارند
وی با بیان اینکه بشرویه تنها شهرستانی است که خاکشیر به صورت زراعی کشت می شود، اضافه کرد: پیش بینی می شود امسال 120 تن خاکشیر به ارزش 2 میلیارد و 400 میلیون تومان در شهرستان برداشت شود.
سرچاهی عنوان کرد: خاکشیر محصولی کم آب و با دوره رشد کوتاه است و اکثرا در داخل مزارع دیگر محصولات کشت می‌شود که می‌تواند منبع درآمد خوبی برای کشاورزان باشد.
وی افزود: خاکشیر بشرویه علاوه بر تامین نیاز استان با نام و نشان بشرویه به استان‌های خراسان رضوی، تهران، کرمان و یزد نیز ارسال می‌شود.
مدیر جهاد کشاورزی بشرویه اظهار داشت: از هر هکتار به صورت میانگین بیش از 600 کیلوگرم خاکشیر برداشت می شود و زودرس بودن و رنگ روشن دانه ها از ویژگی های خاکشیر تولیدی در بشرویه است.
سرچاهی گفت: خاکشیر اواسط آبان ماه کشت و اوایل اردیبهشت ماه برداشت می شود.
پژوهشگر گیاهان دارویی هم در خصوص خواص خاکشیر گفت: خاکشیر به عنوان گیاه دارویی برای رفع عطش، کاهش بیماری‌های قندی و یبوست مفید است.
محسن پویان افزود: خاکشیر از نظر طب قدیم ایران گرم و تر است و التیام دهنده زخم و جراحات است.
وی با بیان اینکه جوشانده خاکشیر برای رفع اسهال‌های ساده و رفع ترشحات زنان مفید است و ادرار آور و تب بُر است، اضافه کرد: این گیاه برای دفع کرم مفید است و التهاب کلیه را برطرف می‌کند.
پویان بیان کرد: شربت خاکشیر خنک کننده است و برای رفع گرمازدگی با آب سرد مصرف می‌شود.