به گزارش روابط عمومی مدیریت....

به گزارش روابط عمومی مدیریت جهاد کشاورزی خراسان جنوبی، ظهر جمعه ( 7دی ماه97) رییس سازمان، مدیر حوزه ریاست، رییس اداره روابط عمومی، مدیر شهرستان و جمعی دیگر از مسئولین شهرستانی با حضور در مسجد جامع شهرستان بشرویه، در مراسم نماز جمعه سیاسی و عبادی این شهرستان شرکت کردند.
حضرت حجت‌الاسلام والمسلمین حدادیان، امام جمعه موقت شهرستان بشرویه در شروع خطبه دوم خود پس از عرض خیرمقدم برای حضور رییس سازمان جهاد کشاورزی و هیئت همراه، گفت: حضور مسئولین کشاورزی استان را به فال نیک میگیریم و امیدواریم مایه خیر و برکت برای کشاورزی شهرستان باشد.
در ادامه و بین الصلاتین، رییس سازمان جهاد کشاورزی با تسلیت رحلت رییس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام، به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: با نگاهی به گذشته و روند رو به رشد انقلاب، میبینیم که چه افراد بزرگی برای حفظ و بقای این انقلاب زحمات زیادی کشیده اند.
غلامرضا قوسی با اشاره به اینکه جشن چهلمین سال پیروزی انقلاب را با شعار افتخار به گذشته، امید به آینده آغاز خواهیم کرد، افزود: در بخش کشاورزی قبل از انقلاب تولید کنندگان و کشاورزان به طور کم مدیریت می شد و کشاورزی قبل انقلاب رو به نابودی پیش می رفت. کشاورزی ما در قبل انقلاب، جایگاه و وضعیت مناسبی نداشت اما امروزه کشاورزی ایران در دنیا شناخته شده است.
وی ادامه داد: نیاز کشاورزی نیاز ۳۳ روز جمعیت ایران را تامین می کرد و پرتقال و گندم و برنج تز آمریکا وارد می شد و در همان شهر های کلان مصرف می شد که این وضعیت بحرانی بوده است.
وی با اشاره به تشکیل جهاد در ابتدای انقلاب بیان کرد: در ابتدای انقلاب با تشکیل جهاد سازنذگی که با سختی ها و مشکلات جنگ ۲ ماموریت مهم را انجام داد که همه از خدمات جهاد سازندگی در جنگ و اکنون خبر دارند.
وی افزود: تامین امنیت غذایی و توسعه بخش کشاورزی جز برنامه های اصلی سازمان جهاد کشاورزی است و ۹۰ درصد نیاز غذایی توسط برنامه های متعدد و متولیان و تولیدکنندگان تامین می شود.
وی با بیان اینکه ما امروز در تولید خیلی از محصولات خود به خودکفایی رسیده ایم، تشریح کرد: در استان خراسان جنوبی محصولات شاخص فراوانی داریم که با تولید و صادرات آنها خود را به دنیا معرفی کرده ایم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اینکه بشرویه شهرستان پیشرو و موثر اقتصاد کشاورزی استان است، عنوان کرد: چرخه تکمیلی در صنعت پرورش مرغ استان ما در حال انجام است و تعداد ۶۴ واحد پرورش مرغ در استان راه اندازی شده که علاوه بر نیاز استان به استان های همجوار و حتی خارج از کشور هم بعضا صادر می شود که همه به برکات نظام و تلاش مردم است.
غلامرضا قوسی به افزایش بهر وری آب اشاره کرد و عنوان نمود: یکی دیگر از دستاوردهای انقلاب در بخش کشاورزی، افزایش راندمانبهره وری آب با اجرای سیستم های نوین آبیاری است که در استان ما با توجه به خشکسالی های چندین ساله کمک شایانی به بهره برداران کشاورزی استان کرده است.
وی ادامه داد: در مباحث مختلف آبیاری ها و بویژه خطر جدی خشکسالی در سازمان جهاد استان برنامه های بسیار خوبی اجرایی شده است که یکی از سیاست های اصلی در روند و صرفه جویی آب است که خوشبختانه اکنون ۱۷ هزار هکتار آبیاری تحت فشار انجام می شود و قریب به ۳۰ هزار طرح در دست اقدام است.
وی با تأکید بر استفاده از توان داخلی بیان کرد: اکنون باید تلاش کرد تا افزایش بهره وری را بالا برد تا در کمترین هکتار و آب بیشترین بهره وری را داشته باشیم و همچنین باید در تمامی موارد مصرفی جمعیتی خودکفا شویم که حتی ۹۰ درصد نیاز غذایی را به ۱۰۰ درصد برسانیم.
رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی به همت مسئولین در راستای پیشبرد اهداف نظام و کمک به جامعه هدف کشاورزی اشاره کرد و گفت: برای اینکه کشاورز ما با انگیزه مناسب و خاطری آسوده تمام تمرکز خود را برای تولید محصول بهتر بگذارد، نیاز است مسئولین امر تمام همت خود را در این خصوص به اجرا بگذارند.
غلامرضا قوسی با بیان اینکه در مقابله با حوادث غیرمترقبه پیش بینی یا اقدام خاص و لحظه ای نمیتوان انجام داد، افزود: در مقابله با حوادث غیر مترقبه که از پیش تعیین نشده، میتوان از بیمه کشاورزی استفاده نمود. یعنی کشاورز ما باید برای اینکه ناخواسته درگیر خسارت شود، میبایست محصولات خود را بیمه کند که حداقل بخشی از خسارت وارد آمده جبران گردد.